українська версія  lucanus.org.ua

РАРИТЕТНІ ВИДИ РАКОПОДІБНИХ КАРПАТ: РАК ШИРОКОПАЛИЙ



Широкопалий рак - Astacus astacus (photo Johnny Jensen)

<< повернутися

Широкопалий рак

(8@>:>?0;89 @0: - Astacus astacusШирокопалий рак зустрічається лише в прісних водах струмків і річок, а також в озерах з чистою водою, обираючи в них круті і стрімчасті береги, де він може рити нори. Рак стає статевозрілим на третьому році життя, коли досягає довжини не менше 6-8 см. Серед статевозрілих особин, самців завжди в 2-3 рази більше, ніж самок. Самці і самки спаровуються в жовтні — листопаді, а іноді пізніше, що залежить від кліматичних і погодних умов. Один самець може запліднити до 3-5 самок.


У заплідненої самки на черевній стороні її головогруді з'являється біла пляма. Вона відкладає ікру через 2-3 тижні після спарювання. Ікра прикріплюється до черевних ніжок самки і виношується на них до вилуплення, що відбувається наприкінці травня або на початку червня. У період виношування ікри самка ховається в норі або в інших затишних місцях, виходячи зрідка для пошуку їжі. Самки періодично роблять визначені рухи черевцем, завдяки чому ікра омиваєтся свіжою водою й очищається від мулу. Отже, тривалість виношування ікри самкою рака складає біля семи місяців.

Astacus astacus Рак — сутінкова тварина. Найбільш інтенсивно він харчується після заходу сонця і на світанку. Харчується як рослинною, так і тваринною їжею. Під час її пошуку рак може виповзати на берег і залишатися там кілька годин. Його харчування носить сезонний характер. Після зимівлі і линяння, а також у період спарювання раки воліють харчуватися тваринною їжею, а в інший час – рослинною. Молодь починає самостійно харчуватися через тиждень або трохи пізніше після народження, коли в неї пройде перше линяння, різними мікроорганізмами і вищими рослинами. У період линяння рак не може споживати їжі, тому що в нього змінюються щелепи, а також внутрішня встилка передньої і задньої кишок, але після линяння починає посилено харчуватися. Обидві статі збільшують інтенсивність харчування після спарювання, що зв'язано з необхідністю нагромадження поживних речовин на зиму.

 

Відомості про рака широкопалого
(оригінальні дані М. Чумака)

Нами широкопалий рак реєструвався на території Тячівського і Хустського районів під час спільної експедиції з працівниками Інституту зоології НАНУ та Карпатського біосферного заповідника. Хоча, згідно з літературними джерелами, він живе на досить великих глибинах 2-8 метрів, ми знаходили його в неглибоких річках до 0.5 м в передгір’ях. А, на території Тячівського району в околицях міста Тячів, селах Тересва, Бедевля, Буштино, які розташовані близько біля річки Тиси усі виловлені раки відносилися до виду вузькопалий рак.

foto Johnny Jensen, (8@>:>?0;89 @0: - Astacus astacus Цей же вид заселяє всі обстежені ставки та озера на території Тячівського району. А широкопалий рак залишився лише в гірських потічках на більших висотах над рівнем моря. Перші екземпляри нами були відловлені в річці в околицях села Біловарці. Більш висока їх чисельність була в річці Уголька біля села Вільхівці та Угля. Вважається, що аборигенним, корінним видом на території Закарпаття є широкопалий рак. Колись він заселяв всю територію передгір'їв Українських Карпат. Проте в ХХ столітті він на цій території був витіснений більш пристосованим до забруднень видом рака, який живе в рівнинних регіонах України — раком вузькопалим (Pomatobius leptodactylus). Від вузькопалого рака широкопалий відрізняється тим, що на нерухомому пальці клешні він має напівкруглу виїмку. У вузькопалого такої виїмки немає.


Бібліографія

Козлов М. А., Олигер И. М. Школьный атлас — определитель беспозвоночных. — Москва, 1991. — 207 с.
Різун В. Б. Рідкісні і зникаючі види комах України в ентомологічних колекціях "Державного природознавчого музею". — Львів, 2000. — 71 с.
Щербак М. М. (ред.). Червона книга України. Тваринний свiт. — Київ: Укр. енциклопедія — 1994. — 464 с.


сторінку започатковано: 10 лютого 2004 р. Максимом Чумаком. поновлено 22.06.2010 (zag)