EES-site

Emys orbicularis — черепаха болотяна


Emys orbicularis

<< повернутися

РядЧерепахи (Chelonia)
Родина Родина Прісноводні черепахи (Emydidae), Gray, 1825
РідEmys, Dumeril, 1806 Вид Черепаха болотяна (Emys orbicularis), Linnaeus, 1758

Поширення виду

Монотиповий вид, розповсюджений у Середній та Південній Європі, Західній Азії та Північно-Західній Африці. На території Карпат поширена у рівнинних районах, заходить у передгір’я до висоти 350м над р.м. Зустрічаються у стоячих водоймах, річках, іригаційних каналах, озерах і болотах. Частіше спостерігаються на території Закарпаття. Активні зранку та ввечері. Вдень виходять з води і сидять нерухомо. Пробудження від зимової сплячки у кінці березня-середині квітня. Залишаються активними до пізньої осені, на зимівлю відходять у кінці вересня-жовтні.

ХарчуванняЖивляться в основному водними комахами, рідше рослинами, молюсками, земноводними, рибами.

Загальні особливості

Довжина карапаксу 47 – 220мм. Ширина карапаксу 45 – 210мм. Маса до 900г. Карапакс випуклий, овальний частіше більш широкий у задній половині. Щитки гладкі або з добре вираженими річними кільцями. Колір карапаксу темно-оливковий чи бурий з жовтими точками або без них. Загривний щиток вузький, довжина переважає ширину. Черевний щит (у самців вогнутий, у самок випуклий або рівний) брудно-жовтий з крупними бурими плямами. Шия і кінцівки темні, більш-менш покриті дрібними жовтими плямами. У молодих особин карапакс має гребінь, утворений хребетними щитками.Розмноження відбувається одразу після зимової сплячки, у кінці квітня-травні. Шлюбний період триває два тиждні. У кінці травня-червні самка викопує на березі ямку, куди відкладає 6–9, рідше 12 яєць. Інкубаційний період в умовах Закарпаття триває від двох з половиною до трьох місяців. Статевої зрілості досягають у віці 9–10 років. За даними деяких авторів (Juszczyk, 1974) можуть дожити до 120 років.

Міфи про вид

Згідно вірувань наших предків, черепаха "всім гадам старшиха" живе серед моря під дубом, є володаркою "нижнього царства". За повір’ями черепаха походить від найхитрішого чорта, бо знає де всяке зілля. Одного разу хлопці загородили кілками гніздо з черепашиними яйцями, і черепаха принесла в роті розрив-траву, від якої палички порозліталисть у різні боки. За іншими переказами, черепаху створив Бог, але вже після створення світу. Одна народна легенда розповідає, що одна скупа й хитра дівчина, бажаючи приховати від свого батька приготовлене м’ясо, поклала його в тарілку і зверху накрила кришкою. Щоб покарати дівчину Бог перетворив заховане нею м’ясо на черепаху. Цю тварину вважали дуже корисною для корів і тому часто тримали черепах у ночвах з помиями, які давали пити худобі; черепаху також давали лизати корові, причому після того молоко ставало значно густішим і смачнішим. (В. Войтович "Укранська міфологія" Київ, "Либідь", 2002 )


Інформацію підготувала: Синявська Ірина


вгору (top)

сторінку започатковано: 28 жовтня 2008 р.
ведуча сторінки: Юлія Зізда