EES-site

Coronella austriaca Linnaeus, 1758 — Мідянка


Coronella austriaca

<< повернутися

Ряд Лускаті (Squamata)
Змії (Serpentes)
Родина Вужеподібні (Colubridae)
Рід Мідянка (Coronella) Вид Coronella austriaca

Поширення виду

Зустрічається на більшій частині території Європи, включаючи на північ Норвегію, Швецію південну Англію, на південь Італію, Іспанію Португалію, Албанію, Македонію, Грецію.На більшій частині ареалу зустрічається номінативна форма. Підвид С.а.fitzingeri (Bonaparte, 1840)?південь Італії, Сицилія.Довжина тіла 691мм—750мм. Ніздря розміщена між двома щитками.. Спинна частина жовтувато—бура чи сіро—бура з з маленькими темними плямами, розміщеними в 2?4 продольні смуги, які часто зливаються в задній частині голови. Черево сіре, бурувате або майже червоне. Щитки по краям черева утворюють добре виражену пляму. Самці червонуваті, самки буруваті, малюнок тіла сильно мінливий. Голова зверху однокольорова чи з характерним малюнком із дугоподібних смуг попереду очей і ламаної лінії. Від ніздрі через око і далі до кута рота проходить вузька темна смуга, яка продовжується іноді по бокам шиї. Райдужна оболонка ока іноді може бути червоною.

Харчування

В основному герпетофаги поїдають справжніх ящірок і веретільниць, деколи вужів бувають випадки канібалізму. На суші рухається повільно дуже агресивна шипить, намагається вкусити. Також в якості захисту використовує виділення прианальних залоз.Полює активно і пасивно. В останньому випадку чекають жертву в засаді, ховаючись в каміння видно лише голову змії. Здобич стискає кільцями і душить.

Забобони

Міфологія.В народі існує повір’я, що змія-мядяниця (або медянка) цілий рік буває сліпою і тільки на Івана Купала отримує зір; тоді, кидааючись на людину або тварину, вона пронизує свою жертву наскрізь — ніби стрілою. Закляття проти хвороби (родимця) підсилювали зверненням до мідної медяниці, закладеної в мідний стовп; у замовляннях від ран говорится: " В моїх вузлах сила могутня, сила могутня зміїна прихована — від змія дванадцятиголового, того змія страшного, що прилетів, з моря-окіяна, з острова Буяну, з мідного дому, того змія, що убитий дванадцятьма багатирями під дванадцятьма дубами. У моїх вузлах зашиті зміїні голови." (В. Войтович "Укранська міфологія" Київ, "Либідь", 2002 )


Інформацію підготувала: Синявська Ірина


вгору (top)

сторінку започатковано: 07 грудня 2007 р.
ведуча сторінки: Юлія Зізда