EES-site

Anguis fragilis — веретільниця ламка


Anguis fragilis

<< повернутися

Ряд Лускаті (Squamata)
Під рядЯщірки (Sauria)
РодинаВеретільницеві (Anguidae) Gray, 1825
Рід Веретільниця (Anguis), Linnaeus, 1758 Вид Веретільниця ламка (Anguis fragilis), Linnaeus, 1758

Поширення виду

Ареал цього виду охоплює усю Європу, Малу Азію, Закавказзя та Північний Іран. За сучасними даними (Щербак, Щербань, 1980) вона представлена трьома формами: номінативною, що розповсюджена на більшій частині видового ареалу у Європі (на схід до Східних Альп та Карпат) та у Південно-Східній Африці; A.fragilis сolchinus Nordmann, 1840, зустрічається у Південно-Східній Європі, від Карпат на схід до Кавказу та Ірану та A.fragilis peloponnesiacus Stepanek, 1937 відомої з Північної Греції. Розповсюджена у Карпатах від рівнин до полонин, однак частіше зустрічається у листяних чи мішаних лісах, вологих місцях з міцною підстилкою, на лісових галявинах, у заростях мохів та папоротей.

Харчування

Живляться дощовими черв’яками, слизнями, павуками, багатоніжками, мурахами, та їх личинками, двокрилими та іншими безхребетними.

Зазальні особливості

Довжина тіла до 265мм, самки до 230мм, самці до 220мм. Тіло змієвидної форми, кінцівки відсутні. Хвіст закінчується тупо. Морда зпереду тупа, голова і тіло круглі в поперечному перерезі. Вушні отвори позаду очей можуть бути відсутні. Міжтім’яний щиток широкий, зпереду до нього широким краєм прилягає лобний щиток. Луска на тілі гладка без ребер. Забарвлення тіла зверху бурого, коричневого, бронзового чи мідного кольору. Черево у самців світло-сіре, у самок — темне, до чорного.Єдиний вид ящірок, із сутінково-нічною активністю. Вдень знаходяться в укриттях, які залишають лише у сиру погоду. Активні на рівнині з березня по жовтень, з кінця квітня по вересень у горах. Яйцеживородні. Вагітність триває 2,5–3місяці, дитинчата виходять зяєць майже сформовані здатні до самостійного життя. Середня тривалість життя становить 20–30років, максимальна — 50років.
Інформацію підготувала: Синявська Ірина


вгору (top)

сторінку започатковано: 28 жовтня 2008 р.
ведуча сторінки: Юлія Зізда