EES-site

Lacerta viridis Linnaeus, 1758 — Ящірка зелена


Lacerta viridis

<< повернутися

Ряд Лускаті (Squamata)
Під рядЯщірки (Sauria)
Родина Справжні ящірки (Lacertidae), Bonaparte, 1838
Рід Ящірки (Lacerta), Linne, 1758 Вид Ящірка зелена (Lacerta viridis), Laurenti, 1768

Поширення виду

Розповсюджена у Середній та Північній Європі, та південно-східній частині Малої Азії. У Карпатах, як і на більшій частині ареалу розповсюджений номінативний підвид. Також описані L. viridis chloronta Rafinesqua, 1810 — з Південної Італії; L. viridis citrovittata, Werner, 1938 — з о. Тінос в Егейському морі; L. viridis fejervaryi Vasvary, 1926 — з Апенінського півострову; L. viridis meridionalis Cyren, 1926 — з Південно-Східної Румунії, Східної Болгарії, Європейської частини Туреччини та Малої Азії. Поширена на Закарпатській рівнині ( Хустський, Виноградівський, Берегівський та Мукачівський райони, не вище 200м над рівнем моря) і у Прикарпатті тільки по долині Дністра, на півночі Івано-Франківської області.

Харчування

Основу раціону складають комахи, а саме жуки: жужелиці, шовкопряди, листоїди, довгоносики. Вороги свійські коти, лисиці, борсуки, хижі птахи.


Загальні особливості

Довжина тіла від 61 до 127мм , 93–123мм — самці, самки до 103мм. Міжщелепний щиток дотикається до ніздрі. Комірець зазубрений з 9–13 щитків. Центрально-скроневий та барабанний щитки виражені добре. Луска на спині поздовжньо-ромбічна або шестикутна з реберцями. Анальний щиток один оточений 2–3 рядами прианальних щитків. Кисть задньої ноги довша за голову, іде від кінчика морди до заднього краю потиличного щитка. Забарвлення молодих особин буре, сірувато-буре, чи оливкове з двома-трьома бічними рядами округлих білих або жовтуватих плям. Самці у шлюбному наряді зверху зелені з дрібними чорними плямами, горло і груди блакитні, черево зеленувато-жовте. Самки як молоді особини бурі часто з двома світлими смугами по краям спини, к старості стають трохи зеленуватими, горло зелене чи голубе, черево біле.


Інформацію підготувала: Синявська Ірина


вгору (top)

сторінку започатковано: 28 жовтня 2008 р.
ведуча сторінки: Юлія Зізда