українська версія  lucanus.org.ua

РАРИТЕТНІ ВИДИ ПАВУКОПОДІБНИХ КАРПАТ
<< повернутися

Павукоподібні (Arachnida)

Arachnida — клас підтипу хеліцерових членистоногих (Chelicerata), що об’єднує понад 50 тис. видів. Тіло складене з головогрудей (просома) та черевця (опістосома). Вусиків немає, очі прості. Кінцівки представлені хеліцерами, педипальпами та 4-ма парами ходильних ніг. Органи дихання наземні, різних типів: легені, легені (2 пари) і трахеї або тільки трахеї. У багатьох видів є павутинні та отруйні залози. Видільна система представлена мальпігієвими судинами і коксальними залозами. Всі види роздільностатеві.


Звичайно цей клас поділяють на 8 рядів:
скорпіони, кененії, сольпуги, псевдовкорпіони, сінокосці, ріцинулеї, павуки, кліщі. Останніх (кліщів) нерідко поділяють на окремі ряди (або підряди): акаріформні (тобто справжні кліщі), паразитіформні (вкл. іксодових і частину гамазових) та кліщі-сінокосці.

У фауні Карпат офіційно визнаних раритетних видів павукоподібних немає. Існує низка унікальних троглобіонтних та троглофільних видів, тобто таких, що мешкають у печерах, у т. ч. троглобіонтний Carpathonesticus galotshkai Evtushenko, 1993. Ця екологічна група павуків представлена як павуками-тенетниками, так і вільноживучими павуками, а також низкою систематичних і екологічних груп кліщів, у тому числі гамазидами і орібатидами.


Вид (укр.)

Вид (лат.)

Категорія

Поширення


(без укр. назви)

Carpathonesticus galotshkai

без категорії

Печери


Бібліографія

Євтушенко К. Павуки (Aranei) // Загороднюк (ред.). Фауна печер України. — Київ, 2004. — С. 64-68.
Заблудовська С.
Кліщі (Acari): вільноживучі та ендопаразити // Загороднюк (ред.). Фауна печер України. — Київ, 2004. — С. 69-72.


сторінку започатковано: 22 червня 2010 р., підготував Ігор Загороднюк