EES-site

Lacerta vivipara — ящірка живородна


Lacerta vivipara

<< повернутися

Ряд Лускаті (Squamata)
Під рядЯщірки (Sauria)
Родина Справжні ящірки (Lacertidae), Bonaparte, 1838
Рід Ящірки (Lacerta), Linne, 1758 Вид Ящірка живородна (Lacerta vivipara), Jacquin, 1787

Поширення виду

Розповсюджена від Піренеїв через усю Євразію до Сахаліну включно. Особин з окремих районів неоднаразово описували в якості окремих підвидів, однак більшість систематиків вважають живородну ящірку монотиповим видом. Описана форма L. vivipara pannonica, Lac, Kluch, 1968 з рівнини Східної Словаччини відрізняється від номінативної головним чином більшою кількістю лусок у поперечному ряді навколо тулубу, у повздовжньому ряді від тім’яного щитка до анального отвору на спині, і у поперечному ряді лусок навколо горла. Поширені в основному у гірських районах Карпат, проте відомі знахідки на рівнині.

Харчування

Основу раціону складають рівнокрилі, павуки, прямокрилі, метелики, клопи. Вороги гадюка, мідянка, різні птахи, лисиці, борсук, кіт лісовий.


Загальні особливості

Довжина тіла від 30 до 65мм, 38–58мм — самці, самки 30–65мм. Центрально-скроневий щиток є не завжди, а барабанний добре виражений у більшості особин. Міжщелепний щиток дотикається до ніздрі. Задньо-носовий щиток частіше 1, дуже рідко 2. Між стегновими порами 2 луски. Комірець зубчастий з 5 – 10 щитків, частіше 7 – 8. Спинна луска витягнута овально-ромбічна або шестикутна з реберцями. Молоді особини зверху майже чорні чи темно-коричневі, дорослі зверху бурого, горіхового, чи жовтуватого кольору з дрібними плямками. Є меланісти. По боках тіла у забарвлених особин є темна смуга обмежена зверху і знизу рядом плям. Вздовж хребта вузька темна смуга чи ряд плям. У самців рисунок більш складний та варіабельний, ніж у самок, а у малюнку черевної сторони є статевий диморфізм. Він проявляється в тому (особливо в шлюбний період), що у самців черево помаранчеве або кольору червоної міді, у самок воно білувато-жовтувате чи зеленувате. Окрім того у самців розширена основа хвоста і менші розміри тіла. Активність. Денний вид. У горах з початку квітня по вересень, на рівнині до середини жовтня. Яйцеживородні. Шлюбний період одразу після зимівлі, частіше в травні. Вагітність триває 90 днів. Рухаються не надто швидко, можуть ховатись у воді.


Інформацію підготувала: Синявська Ірина


вгору (top)

сторінку започатковано: 28 жовтня 2008 р.
ведуча сторінки: Юлія Зізда